Ирак

За страната

География
История
Икономика
Култура
Политика
Справочник
География
История
Икономика
Култура
Политическа система, право и управление
Рекламирайте тук
Вижте нашите
рекламни тарифи!
Министерства и институции
Президент
Съвет за националната сигурност
Съдебно министерство
Чуждестранен отдел
Министерство на финансова ревизия
Министерство на икономиката
Министерство на образованието
Министерство на търговията
Министерство на външните работи
Министерство на вътрешните работи
Министерство на транспорта и комуникациите
Здравно министерство
Институт за счетоводство, бюджет и статистика
Държавна информационна служба
Агенция за опазване на околната среда
Съвет на работниците
Министерство на земеделието Съвет за икономическо планиране и развитие
Министерство на културата
Министерство на водите
Национално научен съвет
Съвет за атомната енергия
Комисия по строителството Национална младежка комисия
Иракска търговска банка
Иракска централна банка
Рекламирайте тук
Вижте нашите
рекламни тарифи!
Ирак -- География --

Официално име: Република Ирак (Al Jumhuriyah al Iraqiyah)
Столица: Багдад
Официален език: арабски; кюрдски; тюркомански; асирийски и др.
Валута: Иракски динар (IQD)
Религии: мюсюлмани - 97%; християни и др. - 3%
Население: 27 499 638 души
Територия: 437 072 кв. км.
Географско положение: Ирак е държава в Близкия изток, намираща се на територията на някогашна Месопотамия. Тя граничи със Саудитска Арабия и Кувейт на юг, с Турция на север, със Сирия и Йордания на запад и с Иран на изток.
Релеф: Голяма част от територията на Ирак е заета от пустини, но районът между двете основни реки — Тигър и Ефрат — и наоколо е плодороден. В северната част на страната преобладава планински релеф, като най-високата точка е връх Хаджи Ибрахим (3600 м). Ирак има тесен излаз на Персийския залив. Близо до брега и в района на река Шат ал-Араб, в която се сливат Тигър и Ефрат, доскоро е имало големи по площ блата, но всички те са пресушени до средата на 1990-те години.
Климат: Климатът е от пустинен тип, сух - субтропичен с меки до хладни зими и сухи, горещи и безоблачни летни месеци. В северните райони зимите са студени и с почти постоянни снеговалежи и по тази причина напролет често има наводнения.
Административно деление: Ирак е разделен на 18 провинции (на арабски наричани мухафазати,а на кюрдски паризгати) Провинциите от своя страна се делят на райони.


Ирак -- История --

Местността Mесопотамия (от гр. "между реките") от древни времена е била люлка на велики цивилизации — шумерите, асирийците и вавилонците. През около 3000 г. пр. Хр. възниква Шумерската държава. По-късно тези райони попадат под властта на Персия, преди да бъдат завладени от арабите през 656 г. През 762 г. халифатът е преместен в Багдад, който се превръща в един от центровете на арабския свят, преди да бъде завладян от османците през 1534 г. Участието на Османската империя в Първата световна война се превръща в национална катастрофа и се налага разделянето й на няколко по-малки държави. Франция поема контрола върху Сирия и Ливан, а Великобритания — над Палестина и Ирак. През 1932 г. държавата е провъзгласена за независима монархия. През 1958 г. след държавен преврат Ирак престава да бъде монархия и се превръща в република. Баатистите започват да набират сила и завземат властта през 1968 г., а през 1979 г. президент на страната става Саддам Хюсеин. От 1980 до 1988 г. Ирак води война с Иран, която завършва без ясен победител, но с милиони жертви и за двете страни. През 1990 г. Саддам Хюсеин самоволно окупира Кувейт с цел да наложи контрол над нефтените залежи на страната, но Сьюзниците, начело със САЩ освобождават Кувейт. След войната в Персийския залив през 1991 г. Ирак се намира в положение на международна изолация, продължила до втората война в залива през 2003 г. Тогава е имало сведения, че Саддам Хюсеин планира да използва оръжия за масово унищожение и подкрепя ислямските терористи, поради което САЩ, Великобритания, Австралия, Полша и Дания нападат Ирак и успяват за по-малко от месец да окупират цялата държава. На 28 юни 2004 г. властта е прехвърлена в ръцете на иракското правителство, макар че в страната продължават да се намират над 160 000 военнослужещи от редица държави, включително и България до края на 2005 г. Въпреки плановете на американците за сигурен и демократичен Ирак, особено след залавянето на Саддам Хюсеин на 13 декември 2003 г., в страната действат много терористични организации (най-вече в така наречения Сунитски триъгълник), а атентатите са ежедневие за жителите на много иракски градове. Първите избори в Ирак след свалянето от власт на Саддам Хюсеин бяха проведени през февруари 2005 г.

Ирак -- Икономика --

Индустрия: След откриването на огромните нефтени запаси през 1927 г. Ирак става водещ световен производител на нефт. Ирак разполага също така и с едни от най-големите в света запаси на сяра, природен газ и фосфати. Има предприятия на нефтопреработвателната, циментова, машиностроителна, хранително-вкусова, текстилна промишленост.
Селско стопанство: Oтглежда се пшеница, ечемик, ориз, памук, тютюн, финикова палма, цитруси и др. Животновъдство - едър рогат добитък (около 2.5 млн. глави), овце и кози (около 15 млн. глави), камили, коне и др.
Туризъм и транспорт: Въпреки многобройните туристически забележителности, поради политическата обстановка, страната практически не се посещава от туристи. Ирак разполага с 50 хил. км пътища, от тях 40 хил. км с твърдо покритие, ж.п. линии - 2 хил. км. Има 4.2 хил. км нефтопроводи и 2.6 хил. км газопроводи. Морски пристанища са Басра, Фао, Ум Каср. Международното летище се намира в столицата - Багдад.
Икономическа обстановка: В резултат на военните конфликти и последвалата изолация, страната е в тежко икономическо положение. С установяването на режима на Саддам Хюсеин голяма част от приходите отиват за въоръжаване.
През 1980 г. Ирак започва осемгодишна война с Иран, в която загиват над 300 000 иракчани, а през 1990 г. иракски войски нахлуват в Кувейт. През 1991 г. коалиция от държави, водени от САЩ, изтласкват иракските войски от Кувейт. Наложените от ООН санкции поставят Ирак в международна изолация. До 1996 г. Ирак използва нефтените си запаси само за вътрешни нужди. В резултат брутният вътрешен продукт е намален наполовина. Нанесените материални щети, човешките жертви по време на войната в Залива и последвалото ембарго върху външната търговия, възпрепятстват развитието на икономиката на Ирак, което особено силно засяга най-бедните слоеве на населението.
Основни макроикономически показатели: Брутният вътрешен продукт на страната за 2007г. е 87,9 млрд. долара като на глава от населението се пада по 1 900 долара. Реалният прираст на БВП за 2007г. е 1,9 %. Селското стопанство представлява 7,3% от обшия БВП, индустриалният сектор е с най-голям дял - 66,6%, а секторът на услугите е с 26,1%. Работната сила в Ирак възлиза на 7,4 млн. души, а по данни от 2006 г. безработицата е от 25 до 30 %. Високият процент на безработица се дължи на политическата обстановка в страната. През 2006 г. в страната се наблюдава и изключително висока инфлация - 53,2%. Бюджетните приходи за изминалата година са 39,9 млрд, а разходите са 33,94 млрд. долара, т.е. наблюдаваме бюджетен излишък. Външният дълг на Ирак възлиза на 54,46 млрд. долара. Износът е на стойност 28,41 милр., а вносът - 21,48 млрд. долара. Страната изнася главно нефт и горива, а внася храна, лекарства и готови стоки. Основни търговски партньори на Ирак са Сирия, САЩ, Турция и Йордания.


Ирак -- Култура --

Ирак – е дума от арабски произход, употребена за първи път в Корана като географско обозначение на региона, в който се разпространявал ислямът. Земята на Ирак е важна от историческа гледна точка като област, където преди хиляди години във Вавилон е било прието първото законодателство, където в Урук била изобретена първата писменост (преди около 5000 години) и където се намирало седмото чудо на света - Висящите градини на Семирамида. Ирак е важен и от културологична гледна точка: в продължение на много години той е бил център на Ислямската империя (Халифат) и Арабската цивилизация. В Ирак процъфтявала науката и културата, там се зародили двете знаменити школи на арабския език в Куфа и Басра, възникнал е един от най-старите университети в света в Багдад. Там се намира и най-древната черква в света, основана от Тома, един от 12-те Христови ученици. На негова територия са и многобройни ислямски светини - в Кербала, Наджаф, Багдад.


Ирак -- Политическа система, право и управление --

Ирак е "суверенна народно-демократична република". Висш орган на властта е Съвет на революционното командване, ръководен от президента (Джалал Талибани), който е и главнокомандващ. Министър-председател на Ирак е Нури ал Малики. Съществува и еднопалатен Национален съвет (парламент) от 275 депутата. Министерският съвет включва 37 министри, избрани от президента. Президентът се избира за 7 години с референдум. Конституцията е ратифицирана от 15.10.2005г. Правната система се базира на европейското гражданско и ислямско право.

За контакти
www.psp-ltd.com
Езици
Английски
Търси в Интернет
Google
Рекламирайте тук
Вижте нашите
рекламни тарифи!