Ирак -- География --
Официално име: Република Ирак (Al Jumhuriyah al Iraqiyah)
Столица: Багдад
Официален език: арабски; кюрдски; тюркомански; асирийски и др.
Валута: Иракски динар (IQD)
Религии: мюсюлмани - 97%; християни и др. - 3%
Население: 27 499 638 души
Територия: 437 072 кв. км.
Географско положение: Ирак е държава в Близкия изток, намираща се на територията на някогашна Месопотамия. Тя граничи със Саудитска Арабия и Кувейт на юг, с Турция на север, със Сирия и Йордания на запад и с Иран на изток.
Релеф: Голяма част от територията на Ирак е заета от пустини, но районът между двете основни реки — Тигър и Ефрат — и наоколо е плодороден. В северната част на страната преобладава планински релеф, като най-високата точка е връх Хаджи Ибрахим (3600 м). Ирак има тесен излаз на Персийския залив. Близо до брега и в района на река Шат ал-Араб, в която се сливат Тигър и Ефрат, доскоро е имало големи по площ блата, но всички те са пресушени до средата на 1990-те години.
Климат: Климатът е от пустинен тип, сух - субтропичен с меки до хладни зими и сухи, горещи и безоблачни летни месеци. В северните райони зимите са студени и с почти постоянни снеговалежи и по тази причина напролет често има наводнения.
Административно деление: Ирак е разделен на 18 провинции (на арабски наричани мухафазати,а на кюрдски паризгати) Провинциите от своя страна се делят на райони.
Ирак -- История --
Местността Mесопотамия (от гр. "между реките") от древни времена е била люлка на велики цивилизации — шумерите, асирийците и вавилонците. През около 3000 г. пр. Хр. възниква Шумерската държава. По-късно тези райони попадат под властта на Персия, преди да бъдат завладени от арабите през 656 г. През 762 г. халифатът е преместен в Багдад, който се превръща в един от центровете на арабския свят, преди да бъде завладян от османците през 1534 г.
Участието на Османската империя в Първата световна война се превръща в национална катастрофа и се налага разделянето й на няколко по-малки държави. Франция поема контрола върху Сирия и Ливан, а Великобритания — над Палестина и Ирак. През 1932 г. държавата е провъзгласена за независима монархия.
През 1958 г. след държавен преврат Ирак престава да бъде монархия и се превръща в република. Баатистите започват да набират сила и завземат властта през 1968 г., а през 1979 г. президент на страната става Саддам Хюсеин. От 1980 до 1988 г. Ирак води война с Иран, която завършва без ясен победител, но с милиони жертви и за двете страни.
През 1990 г. Саддам Хюсеин самоволно окупира Кувейт с цел да наложи контрол над нефтените залежи на страната, но Сьюзниците, начело със САЩ освобождават Кувейт. След войната в Персийския залив през 1991 г. Ирак се намира в положение на международна изолация, продължила до втората война в залива през 2003 г. Тогава е имало сведения, че Саддам Хюсеин планира да използва оръжия за масово унищожение и подкрепя ислямските терористи, поради което САЩ, Великобритания, Австралия, Полша и Дания нападат Ирак и успяват за по-малко от месец да окупират цялата държава. На 28 юни 2004 г. властта е прехвърлена в ръцете на иракското правителство, макар че в страната продължават да се намират над 160 000 военнослужещи от редица държави, включително и България до края на 2005 г. Въпреки плановете на американците за сигурен и демократичен Ирак, особено след залавянето на Саддам Хюсеин на 13 декември 2003 г., в страната действат много терористични организации (най-вече в така наречения Сунитски триъгълник), а атентатите са ежедневие за жителите на много иракски градове. Първите избори в Ирак след свалянето от власт на Саддам Хюсеин бяха проведени през февруари 2005 г.
Ирак -- Икономика --
Индустрия: След откриването на огромните нефтени запаси през 1927 г. Ирак става водещ световен производител на нефт. Ирак разполага също така и с едни от най-големите в света запаси на сяра, природен газ и фосфати. Има предприятия на нефтопреработвателната, циментова, машиностроителна, хранително-вкусова, текстилна промишленост.
Селско стопанство: Oтглежда се пшеница, ечемик, ориз, памук, тютюн, финикова палма, цитруси и др. Животновъдство - едър рогат добитък (около 2.5 млн. глави), овце и кози (около 15 млн. глави), камили, коне и др.
Туризъм и транспорт: Въпреки многобройните туристически забележителности, поради политическата обстановка, страната практически не се посещава от туристи. Ирак разполага с 50 хил. км пътища, от тях 40 хил. км с твърдо покритие, ж.п. линии - 2 хил. км. Има 4.2 хил. км нефтопроводи и 2.6 хил. км газопроводи. Морски пристанища са Басра, Фао, Ум Каср. Международното летище се намира в столицата - Багдад.
Икономическа обстановка: В резултат на военните конфликти и последвалата изолация, страната е в тежко икономическо положение. С установяването на режима на Саддам Хюсеин голяма част от приходите отиват за въоръжаване.
През 1980 г. Ирак започва осемгодишна война с Иран, в която загиват над 300 000 иракчани, а през 1990 г. иракски войски нахлуват в Кувейт. През 1991 г. коалиция от държави, водени от САЩ, изтласкват иракските войски от Кувейт. Наложените от ООН санкции поставят Ирак в международна изолация. До 1996 г. Ирак използва нефтените си запаси само за вътрешни нужди. В резултат брутният вътрешен продукт е намален наполовина. Нанесените материални щети, човешките жертви по време на войната в Залива и последвалото ембарго върху външната търговия, възпрепятстват развитието на икономиката на Ирак, което особено силно засяга най-бедните слоеве на населението.
Основни макроикономически показатели: Брутният вътрешен продукт на страната за 2007г. е 87,9 млрд. долара като на глава от населението се пада по 1 900 долара. Реалният прираст на БВП за 2007г. е 1,9 %. Селското стопанство представлява 7,3% от обшия БВП, индустриалният сектор е с най-голям дял - 66,6%, а секторът на услугите е с 26,1%. Работната сила в Ирак възлиза на 7,4 млн. души, а по данни от 2006 г. безработицата е от 25 до 30 %. Високият процент на безработица се дължи на политическата обстановка в страната. През 2006 г. в страната се наблюдава и изключително висока инфлация - 53,2%. Бюджетните приходи за изминалата година са 39,9 млрд, а разходите са 33,94 млрд. долара, т.е. наблюдаваме бюджетен излишък. Външният дълг на Ирак възлиза на 54,46 млрд. долара. Износът е на стойност 28,41 милр., а вносът - 21,48 млрд. долара. Страната изнася главно нефт и горива, а внася храна, лекарства и готови стоки. Основни търговски партньори на Ирак са Сирия, САЩ, Турция и Йордания.
Ирак -- Култура --
Ирак – е дума от арабски произход, употребена за първи път в Корана като географско обозначение на региона, в който се разпространявал ислямът. Земята на Ирак е важна от историческа гледна точка като област, където преди хиляди години във Вавилон е било прието първото законодателство, където в Урук била изобретена първата писменост (преди около 5000 години) и където се намирало седмото чудо на света - Висящите градини на Семирамида. Ирак е важен и от културологична гледна точка: в продължение на много години той е бил център на Ислямската империя (Халифат) и Арабската цивилизация. В Ирак процъфтявала науката и културата, там се зародили двете знаменити школи на арабския език в Куфа и Басра, възникнал е един от най-старите университети в света в Багдад. Там се намира и най-древната черква в света, основана от Тома, един от 12-те Христови ученици. На негова територия са и многобройни ислямски светини - в Кербала, Наджаф, Багдад.
Ирак -- Политическа система, право и управление --
Ирак е "суверенна народно-демократична република". Висш орган на властта е Съвет на революционното командване, ръководен от президента (Джалал Талибани), който е и главнокомандващ. Министър-председател на Ирак е Нури ал Малики. Съществува и еднопалатен Национален съвет (парламент) от 275 депутата. Министерският съвет включва 37 министри, избрани от президента. Президентът се избира за 7 години с референдум. Конституцията е ратифицирана от 15.10.2005г. Правната система се базира на европейското гражданско и ислямско право.