Мароко -- География --
Официално име: Кралство Мароко
Столица: Рабат
Езици: арабски
Официална валута: Марокански дирхам
Религии: ислям
Население: 33 757 175
Територия: 446 550 км2
Крал: Мохамед VI
Министър-председател: Дрис Джету
Териториално деление: 16 района и 62 провинции и перфектури.
Мароко -- История --
Берберско Мароко
Териториите на днешно Мароко са били обитавани още от Неолитната епоха ( поне 8000 г.пр.Хр , за което свидетелстват следи от Каспийската култура ).
Римско и пред-Римско Мароко
Северна Африка и Мароко били постепенно притегляни към разширяващия се свят на Средиземноморието от Финикийските търговски колонии и селища,формирали се в края на Класическия период.Появата на Финикийците предвестило зараждането на дълготрайни взаимоотношения с широкия свят на Средиземноморските страни,тъй като това е един от стратегическите райони,които формирали Римската империя.
Средновековно Мароко
Това,в което се превърнало Мароко през VII век било територия,на която Берберите били силно повлияни от Арабите,които донесли със себе си своите традиции,култура и Исляма,към който много от Берберите се обърнали,с което се формирали много нови кралства,някои от които след продължителни граждански войни.
Династията Алауит 1666-1912
На 20 Декември 1777 г. Мароканския султан Мохамед III обявил,че Американските търговски кораби ще се ползват със защитата на султаната и могат да се радват на безопасно плаване.Договорът за приятелство между Мароко и САЩ е един от най старите в Америка и до ден днешен не е бил нарушаван.Подписан от Джон Адамс и Томас Джеферсън той е в сила от 1786 г. насам.
Европейско въздействие
Мароко се превръща в обект на интерес за Европейските Велики сили още през 30-те години на 19 век,когато Франция първа проявява интерес.По-късно договорът на Фез превръща Мароко в протекторат на Франция.Спрямо същият договор Испания поема ролята на защитник на северните и южните части на Сахара.
Много марокански войници вземат участие във Френската армия по време на двете Световни войни,както и влезли в редиците на Испанската национална армия по време на Гражданската война в Испания.
Съвременно Мароко
Мароко възвръща политическата си независимост от Франция на 2 Март 1956 г. а на 7 Април французите официално отстъпили от земите на своят бивш протекторат.Политическите реформи в Мароко от 90-те години на 20 век довели до създаването на двукамерна законодателна власт през 1997 г.През Юни 2004 САЩ дават на Мароко статуса на официален съюзник на НАТО и се подписват довогори за свободна търговия между страната,САЩ и ЕС.
Мароко -- Политика --
Мароко е конституционална монархия с избираем парламент.Кралят на Мароко има широк кръг от правомощия,сред които са много изпълнителни сили,способността да разпуска правителството и да разоръжава армията.Опозиционните политически партии са легални и много от тях се създават през последните няколко години.
Историята на Мароко след освобождението и началото на властването на Хасан II е белязана от период на политическо напрежение между монархията и опозиционните партии.Тези години на напрежение са наречина от опозицията „Тежки години”.
Много нови закони и кодекси са внесени за разглеждане през последните години,най-забележим сред които е Мудавана-кодекс,които дава повече права на жените.Мароканският парламент разглежда тези предложения на своето събиране през 2007.
След бомбандировките в Казабланка от 2003 г. нуждата от борба с тероризма води до приемането на много нови закони за анти-тероризъм,някои от които са възприети като доста крайни,заради начина на процедиране с хората уличени в терористични намерения.
В средата на Февруари 2007 излиза научен труд на Центъра за стратегически и международни проучвания,който заключава,че Мароко дава ценен урок по политически и икономически реформи на останалата част от Арабския свят.Урок,от които могат да се поучат всички останали страни.
Мароко -- Икономика --
Според Африканската банка по развитието БВП-то на Мароко съставлява 7% от общото за Африканския континент.За 2006 Мароко е петата сила по отношение на БВП,възлизащо на $ 152,5 млрд , като с тези данни се нарежда след ЮАР,Египет,Алжир и Нигерия.
Най-развитата индустрия в страната е добива на фосфати.Втората по големина е доста необичайна,защото се състои от паричните трансфери,които получават в Мароко роднините на хора,работещи в чужбина.Третата по приходи индустрия е туризмът: за 2007 Мароко е било посетено от 7,45 млн. туристи.
Мароко се нарежда сред водещите производители и износители на канабис в света,а неговата култивация и продажба осигурява икономическата основа за голяма част от населението на северно Мароко.Канабисът обикновено се преработва до хашиш.Тази дейност образува около 0,5 % от БВП-то на страната.Според проучване на ЕС на територията на петте северни Марокански провинции има около 1340 кв. км. земя,на която се отглежда канабис.Това са около 10% от общата територия в района и 27% от общата обработваема земя в северните части,а общо от всички за Мароко- 1,5%.Страната членува в организацията за борба с наркотиците към ООН още от 1988 г. , като от 1992 в страната са приети много закони в съответсвие с идеите на тази организация.
Ръстът на безработица в Мароко е 7,7% (според данни от 2006) , а според проучване от 1999 г. 19% от народа живее под прага на бедността.
Поради опитите си за промяна на положението в страната,в Мароко все повече се използва детски труд.През 1999 г. мароканското правителство заявява,че в страната има над 500 000 работещи под 15 годишна възраст.
Мароко има подписан договор с ЕС за свободна търговия (който ще влезе в сила от 2010 г.) както и такъв със САЩ,който след приемането си от Американския Сенат с 85 на 13 гласа на 22 Юли 2004 г. , ще позволи на двете страни да търгуват 98% от стоките си без налагането на допълнителни мита.
Мароко -- Култура--
Кухня
От дълги времена Мароканската кухня е смятана за една от най-разнообразните в света.Това се дължи на дълговековните взаимоотношения на страна с останалата част от света.Кухнята на страната представлява микс от Берберската,Испанската,Корсиканската, Португалската,Мавританската,Средноизточната,Средиземноморската и Африканската кухня.
Подправките намират широко приложение в Мароканските ястия.Пилешкото е любимото месо на местните,докато най-използваното червено месо е говеждото,въпреки,че агнешкото е по-предпочитано,но поради високата му цена не всеки може да си го позволи. Най-популярната напитка пък е зелен чай с мента.Чаят се поднася с твърди захарни конуси или бучки.
Литература
Съвременната литература в Мароко води своето начало от 30-те години на 20 век.Двата водещи фактори,които дават на мароканската литература тласък напред са въздействията на Франция и Испания,чиито протекторат е Мароко.Чрез тези връзки много марокански интелектуалци имат възможността за допир и обмяна на култура с други народи,като по този начин те също така представят на Европа и една по-различна Арабска литература.